BLOG TURİZM PAYLAŞIMLARI

Rezervasyon Süreci Nasıl Olmalıdır

Rezervasyon Süreci Nasıl Olmalıdır

Değerli Meslektaşlarım,

 Suudi Arabistan otellerinden veya firmalardan yapılacak standart bir rezervasyon sürecinin aşamalarından bahsetmek istiyorum. Hac Umre sektöründe çalışan firmaların en önemli iş aşamalarından bir tanesi de rezervasyon sürecidir, bu bağlamda hepimizin bildiği fakat bazen küçük bir ayrıntı atlanarak konfirme zannettiğimiz ama aslında sistemde onaylanmamış rezervasyonlar yüzünden mağdur olduğumuz dönemler olmuştur. Bu mağduriyetler sakin dönemlerde telafi edilir fakat yoğun dönemlerde ciddi sıkıntılar ve maddi zararlar doğurabiliyor. Bu tarz sıkıntıları yaşamamak için aşağıdaki bahsedeceğim aşamaların yerine getirilmiş olmasından emin olmak gerekir.

Rezervasyon Aşamaları :

  1. Yazılı talep gönderilir.
  2. Tentative (geçici) cevap gelir.
  3. Gelen rezervasyon kontrol edilir ve verilen süreye kadar ücreti ödenir.
  4. Swift veya Dekont mail yoluyla gönderilir.
  5. Definite (kesin) Konfirme (Onay) alınır.
  6. Odalama listesi gönderilir.

Yukarıdaki süreç takip edildiği takdire herhangi bir sorun yaşanmayacaktır. Unutulmamalıdır ki Acente için rezervasyon sürecindeki en önemli aşama Definite Konfirmenin alınmasıdır. Genelde şu yanılgıya çokça düşülebiliyor, ilk gelen Tentative (geçici) konfirme dosyalanıp rezervasyon onaylandı düşünülüyor fakat sistem onu ödeme günü geçtikten sonra otomatik iptal ettiği için mağduriyetler yaşanıyor. Bunların yaşanmaması için yukarıdaki aşamaları iyi takip etmek gerekir.

Rezervasyon talepleri muhakkak surette, Arapca veya Ingilizce olmalıdır, otelcilik yazışmalarında kullanılan birçok terim İngilizce olmasından dolayı İngilizce yazışmak daha sağlıklıdır. 

Son olarak, taleplerde oda DBL/TRPL konaklama çeşidini ve H.B/FB olarak yemek öğün durumunu belirtmeyi unutmayınız.

İyi çalışmalar dilerim,

Saygılarımla.
Muhammed Faruk DURMUŞ